موثرترین گیاهان دارویی برای درمان استرس

نوشته میشل متیوز (لیسانس رشته طبیعی درمانی)احساس استرس و اضطراب دارید؟

آیا می دانید استرس و اضطراب واکنش ادراکی و فیزیولوژیکی طبیعی است که بدن برای محافظت از خود نشان می دهد؟

استرس می‌تواند به شکل‌های مثبت و منفی که بدن تجربه می‌کند، دسته‌بندی شود:

استرس مثبت اغلب تجربه موقتی یا کوتاه‌مدت است که می‌تواند شامل هیجان، انتظار، شادی و لذت باشد. یک کار خوب، عروسی یا رویداد ورزشی که تغییر قابل پیش‌بینی دارند و منجر به نتیجه خوب خواهند شد، استرس مثبت است. استرس منفی (به عنوان اضطراب اشاره شده)، برای بسیاری از ما آشنا است. استرس منفی می‌تواند کوتاه‌مدت باشد اما گاهی‌اوقات منجر به یک سناریوی طولانی‌مدت می‌شود که می‌تواند تجربه یا حالتی از بیماری در بدن را شامل شود. به طور رایج، سیستم هیجانی‌مان می‌تواند به شدت بر موقعیت‌های استرس‌زای منفی فشار بیاورد. این حالت می‌تواند باعث اضطراب خفیف، عدم تعادل روانی یا زودرنجی، فشار عصبی، افکار یا رفتار غیرمعقول و علائم جسمی نیز شود.

خارج از کنترل بودن؟

رایج‌ترین احساسی که ما با استرس منفی تجربه می‌کنیم، “خارج از کنترل بودن” است. این احساس می‌تواند خودش را به روش‌های زیادی نشان دهد و می‌تواند با حالت رایج استرس ترکیب شود. ترس هرگز! گیاهان دارویی دردسترس شما هستند که می‌توانند با کاهش اثرات منفی استرس کمک کنند. قدرت گیاهان جالب‌توجه است زیرا عملکردهای بسیار متفاوتی دارند. هیچ گیاهی نمی‌تواند به تنهایی تمام استرس‌تان را برطرف کند اما گیاهان مهمی برای بررسی وجود دارند. گیاهان عملکرد یا اثرات زیادی روی بدن دارند و اغلب بررسی گیاهان با عملکردشان روی بدن آسانتر است.

بیائید به عملکردهای برخی گیاهان نگاهی بیندازیم:

آداپتوژن (سازش‌زا) – این عبارت برای گیاهانی به کار می‌رود که به سازگاری بدن با استرس کمک می‌کنند، صرف‌نظر از اینکه استرس هیجانی باشد یا فیزیکی. اساساً، آداپتوژن‌ها می‌توانند به حمایت از سیستم هیپوفیز – فوق کلیوی بدن کمک کنند. این سیستم محرک واکنش “جنگ یا گریز” در بدن است و به سازگاری بدن با بیشتر حالت‌های مزمن استرس که تجربه می‌کنیم، کمک می‌کند. در دنیای امروز، ما در حالت ثابتی از استرس زندگی می‌کنیم – نه ترس تعقیب توسط یک شیر بلکه استرس ناشی از زندگی روزانه، خانواده، بیماری و کار – لیست نامحدود است! همه ما همیشه برای حمایت نیازمند کمک هستیم. دراینجا برخی از گیاهان آداپتوژنیک آمده‌اند:

جنسینگ

گل گاوزبان

شیرین بیان

آرام بخش – این عبارت به گیاهانی اشاره می‌کند که توانایی “آرام کردن سیستم‌ عصبی یا اعصاب” و بخشی از مغز برای تحریک حالت آرامش در دوران استرس را دارند. در یک حالت آرام بدن می‌تواند با استرس بهتر کنار بیاید و آن را درک کند که ممکن است تهدید یا یک تجربه طاقت‌فرسا به نظر برسد. گیاهان آرام‌بخش رایج برای حمایت از سیستم عصبی در اینجا آمده‌اند:

جو دوسر

گل ساعتی

اسطوخودوس

است بیشتر از یک گیاه برای کمک به شما درطول دوره استرس‌تان موردنیاز باشد. درواقع، برخی از این گیاهان به خوبی با همدیگر ترکیب می‌شوند و می‌توانند به عنوان چای، به صورت دمنوش یا به صورت قرص مصرف شوند. برخی از این گیاهان را به عنوان چای برای کمک به ایجاد حس تعادل و آرامش امتحان کنید.