راز سلامتی در دوران پیری

نوشته میشل متیوز (کارشناس رشته طبیعی درمانی)

 

 

همه ما از بدو تولد درحال پیرشدن هستیم. این روند زندگی است. همچنین ما طولانی‌تر از هر زمان دیگری زندگی می‌کنیم. برآورد شده است که جمعیت کلی صدساله‌های جهان تا سال 2050 به 2/3 میلیون نفر می‌رسد (جامعه سالخورده آمریکایی) با ژاپن و موناکو با بالاترین حجم شهروند بالای 65 سال.

ما نمی‌توانیم روند پیرشدن را متوقف کنیم، اما می‌توانیم کارهایی را برای کمک به توسعه زندگی سالم، طولانی و پربار انجام دهیم. بنابراین، بهترین رازهای خوب ماندن در دوران پیری چه چیزهایی هستند؟

اجتماعی بودن

این بدان معنا نیست که ساعت‌های زیادی را در رسانه‌های اجتماعی بگذرانید! بلکه تاحدی مشغول گفتگو و تعاملات با دوستان و خانواده شوید. در فعالیت‌های اجتماعی دلخواه‌تان، اجتماع محلی یا برنامه‌های داوطلبانه شرکت کنید. ارتباط با افراد برای سلامت روحی و اجتماعی و ارتباط‌تان با جامعه ضروری است.

خوابیدن

کیفیت خواب و عادات خوابیدن‌تان ممکن است شما را مستعد پیری زودرس کنند. چطور اتفاق می‌افتد؟ بدن‌تان به استراحت خوب برای ریکاوری و اصلاح آنچه در بدن رخ می‌دهد، نیاز دارد. اگر استراحت نکنید و بیدار بمانید، کمتر از 6 ساعت خواب در شب یا در الگوهای شیفتی کار کنید، کیفیت خواب‌تان می‌تواند به خطر بیفتد و ممکن است خستگی، کسلی، گیجی و ناراحتی عاطفی (روحی) را تجربه کنید.

ورزش کنید و فعال باشید

در هر سن و سالی هستید، ورزش کنید. ما می‌دانیم که وقتی شما بخاطر دوره‌های زمانی طولانی بی‌تحرک می‌مانید، بدن‌تان شروع به ازدست دادن مقاومت و حجم ماهیچه‌‌اش خواهد کرد. وقتی ماهیچه‌ها شروع به تحلیل رفتن می‌کنند و قدرت (مقاومت) خود را از دست می‌دهند، افراد مسن بیشتر در معرض افتادن، پشت‌پا خوردن (سکندری خوردن) و حرکات محدود هستند. ورزش مقاوم مثل پیاده‌روی، وزنه‌های سبک، تنیس یا رقص می‌توانند به سالم‌ماندن ماهیچه‌ها و مفاصل متحرک‌تان کمک کنند.

رژیم غذایی خوب

صحبت‌هایی درباره اینکه چه غذایی برای سالخوردگی سالم و مفید هستد، وجود دارند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای، ژاپنی یا ضد التهابی، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ درواقع، تمام این رژیم‌ها می‌توانند به کاهش پیری کمک کنند. بهترین توصیه این است که آنچه را که برای بدن‌تان مفیدتر است را بخورید اما از غذاهایی مثل گوشت فرآوری‌شده، قند،کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده، غذاهای بیرون‌بر، فست فودها و نوشیدنی‌های شیرین و محرک پرهیز کنید. برخی پیشنهادات خوب می‌تواند خرید میوه و سبزیجات تازه، گوشت و ماهی پاک و حلال، چربی‌ها و روغن‌های خوب و کربوهیدرات‌های مرکب (منشا گیاهی) باشد. همیشه برای آشپزی از مواد تازه استفاده کنید و از غذای‌تان لذت ببرید.

استرس

استرس اغلب هنگام صحبت درباره پیری دست کم گرفته شده است. استرس ما در سن 65 سالگی یا حتی وقتی بازنشسته شده‌ایم، متوقف نمی‌شود! استرس می‌تواند به شکل‌های مختلف ظاهر شود و به طور متفاوت همه ما را تحت تأثیر قرار دهد. با این وجود، به جز اثرات جسمی و روحی حاصل از استرس‌، هیچ علائم دیگری نشاندهندۀ تحت استرس بودن شخص نیست. اغلب اثراتی که استرس بر روی ما می‌‌گذارد را می‌توان در چهره‌های مان احساس کرد. این علائم شامل متورم شدن زیر چشم‌ها، چین و چروک‌های بیشتر صورت و چهره (دهان) افتاده هستند. باتوجه به اجتناب‌ناپذیربودن استرس در جامعه امروزی، روش‌هایی وجود دارند که می‌توان برای غلبه بر استرس به کار برد. صحبت درباره استرس‌تان با خانواده، دوستان یا مشاور. یادگیری تکنیک‌هایی مثل نوشتن، تای چی یا تنفس دیافراگمی عمیق، که تمام این ها می‌توانند مفید باشند.

هیدراته کردن

بدن ما از60% آب تشکیل شده و به فعالیت‌های بدنی روزانه زیادی جهت سالم‌ماندن نیاز دارد. هیدراته نگه‌داشتن بدن‌تان مهم است. همانطوریکه پیر می‌شویم، می‌توانیم تمایل کم نوشیدنی را احساس کنیم زیرا احساس تشنگی و اشتهای مان کاهش می‌یابد. آب از پوست‌، رباط‌ها و مایع مفاصل محافظت می‌کند. به یاد داشته باشید که یک بطری آب در کیف یا نزدیک خود نگه دارید تا بیشتر آب نوشیدن را به شما یادآوری کند.

استفاده کن یا از دست بده

آیا می‌دانید که مغز و ذهن ما ثابت نیستند. اما، درواقع مغز و ذهن‌مان انطباق‌پذیر هستند و هرچه بزرگ‌تر می‌شوید، می‌توانید رشد کرده و یاد بگیرید. ما اغلب فکر می‌کنیم وقتی پیر می‌شویم، مغز و ذهن‌مان رو به زوال می‌رود، اما تحقیق جدید نشان داده که واقعیت ندارد. برای فعال نگه‌داشتن مغزتان، هوشیار باشید و بازی یا فعالیت‌های ذهنی مثل سودوکو، بازی‌های تخته‌ای، کارت‌های بازی، بافندگی، جداول، یادگیری یک زبان جدید، یادگیری یک مهارت جدید یا کمک به نوه‌ها در تکالیف خانگی را برای جلوگیری از زوال عقل‌تان امتحان کنید. این فعالیت‌ها می‌توانند به فعال نگه داشتن مغز و ذهن‌تان کمک کنند.

یک حیوان خانگی تهیه کنید

عشق بی‌قید و شرطِ یک حیوان، با ‌ارزش است. داشتن یک حیوان خانگی می‌تواند به پیری سالم کمک کند زیرا حیوانات توانایی آرام کردن اعصاب و همراهی کردن را دارند و می‌توانند مشکلات (شرایط بد) را احساس کنند. تحقیقق نشان داده است که وقتی ما در کنار یک حیوان هستیم، می‌تواند استرس (با کاهش کورتیزول) و فشار خون را کاهش دهد. بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی، فواید ارتباط انسان – حیوان را تأیید می‌کنند و اغلب ملاقات‌های حیوانی را جهت کمک به کاهش احساسات تنهایی، از بین‌رفتن استرس و کاهش اضطراب خفیف ترتیب می‌دهند.

راه های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید از خودتان هنگام بالارفتن سن محافظت کنید. وقت گذاشتن برای “خودتان” با رژیم غذایی سالم، خوابیدن، رابطه اجتماعی و فعالیت جسمی و ذهنی می‌تواند به شما توانایی لذت بردن از سال‌های بعدی‌تان را بدهد و بیشترین بهره را از زندگی کامل و پربارتان ببرید.